Architektura na najwyższym poziomie
Już nie tylko funkcjonalność i technologia, ale także estetyka i architektura mają ogromne znaczenie we współczesnym budownictwie. Coraz większą uwagę zwraca się na innowacyjne bryły budynku oraz ciekawe ich wykończenie. Wraz z tym trendem powstaje coraz więcej plebiscytów doceniających te walory. Urban Quality Award, Baumit Fasada Roku oraz Platynowe Wiertło to tylko niewielka część renomowanych konkursów, promujących nowoczesne budownictwo.
Wielkomiejska przestrzeń pod lupą
Przestrzeń miejska oraz jej wszystkie architektoniczne i urbanistyczne walory docenia jury międzynarodowego konkursu Urban Quality Award. W ramach tego plebiscytu nagradzane są publiczne i prywatne starania, ukierunkowane na tworzenie przyszłościowego miasta, a tym samym w znaczący sposób przyczyniające się do poprawy jakości życia w mieście. Jury docenia urbanistyczne koncepcje, będące odpowiedzią na dynamiczne zmiany kulturowe oraz społeczne. Poszukuje ponadto kreatywnych pomysłów potrafiących sprostać społecznym, ekologicznym i ekonomicznym wyzwaniom współczesnych miast. Warto podkreślić, że konkurs Urban Quality poświęca szczególną uwagę także efektywności energetycznej i optymalizacji pod kątem wykorzystanych surowców. Oznacza to, że zwycięskie obiekty zachwycają nie tylko pięknem i przemyślaną koncepcją architektoniczną, ale również parametrami technicznymi.
Najpiękniejsza fasada
Mówiąc o architektonicznych konkursach nie można pominąć ogólnopolskich plebiscytów, podczas których wyróżniani są architekci, inwestorzy, a także wykonawcy. Organizowana rokrocznie przez firmę Baumit Fasada Roku docenia elewacje, na której zastosowano kompletną technologię Baumit: system ociepleń, system tynkowy z wykończeniem lub program produktów renowacyjnych z wykończeniem. Jury ocenia dbałość oraz trudność wykonanych prac renowacyjnych, a także oszczędną, ale gustowną grę kolorów oraz podkreślanie walorów estetycznych remontowanych budynków. Dotychczasowe, zwycięskie fasady to stonowane realizacje, dopracowane w najmniejszych szczegółach.
- Konkurs Fasada Roku już od 5 lat gromadzi architektów oraz inwestorów, którzy chcą się pochwalić swoimi realizacjami i zdobyć prestiżowy tytuł. Cieszy nas coraz większa liczba zgłoszonych obiektów, ale jednak o wiele więcej satysfakcji przynosi świadomość, że nagradzane budynki poprawiają estetykę przestrzeni w całej Polsce – wyjaśnia Renata Hoffman, Specjalista ds. Marketingu w firmie Baumit.
Nie tylko architektura
Głównym celem konkursu Platynowe Wiertło jest promowanie nowoczesnego budownictwa w Polsce. Szanse w rywalizacji mają firmy budowlane, które stosują innowacyjną technologię, propagują energooszczędność i ekologiczność. Przy wyborze najlepszych obiektów istotną rolę pełni również projekt architektoniczny, który stanowi harmonijne połączenie technologii i estetyki. Do plebiscytu zgłaszane są obiekty prywatne, jak również te użyteczności publicznej i obiekty inżynieryjne np. mosty, terminale czy autostrady. Konkurs skierowany jest przede wszystkim do firm budowlanych, a także pracowni architektonicznych oraz inwestorów, pracujących zgodnie z najwyższymi standardami jakości.
Zarówno w Polsce, jak również na arenie międzynarodowej pojawia się coraz więcej konkursów doceniających estetykę remontowanych oraz nowo wznoszonych budynków. Szczególną wagę przykłada się do indywidualnego projektu architektonicznego oraz perfekcyjnego wykonania. Warto chociażby przywołać plebiscyty mające na celu wyłonienie najlepszego projektu rewitalizacji czy zagospodarowania przestrzeni. Nie można pominąć również renomowanych konkursów o ugruntowanej pozycji – takich jak chociażby Fasada Roku. W tego typu akcjach konkursowe jury nagradza najbardziej wartościowe projekty i motywuje inwestorów do przykładania jeszcze większej wagi do wyglądu i walorów wizualnych budynków. Dzięki temu nasze otoczenie, nowo wznoszone budynki i ich fasady z roku na rok mają szansę być coraz piękniejsze.
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone