Ciepłe ściany - czyli jak uzyskać skuteczną ochronę przed zimnem?
Ochrona cieplna budynków oraz późniejsze koszty związane z ogrzewaniem to priorytetowe zagadnienia związane ze wznoszeniem obiektów budowlanych. Najczęściej podejmowane dyskusje i dylematy inwestorów dotyczą zarówno wyboru materiałów budowlanych, jaki i metod ich łączenia i użycia w konkretnych przegrodach. Z perspektywy domu energooszczędnego kluczowe jest dążenie do ograniczana strat ciepła. Rozwiązania oferowane w ramach Systemu Budowy H+H charakteryzują się wyjątkowymi właściwościami związanymi z ochroną przed niskimi temperaturami a wynikającymi z korzystnych wartości współczynników przewodzenia ciepła oraz akumulacyjności. Wpływa to na mniejsze rachunki za ogrzewanie i stabilizuje temperaturę powietrza w pomieszczeniach.
Sposoby na niwelowanie strat energii
Komfort cieplny powinien wynikać z właściwej izolacyjności termicznej materiałów murowych. Z perspektywy energooszczędności bardzo istotny jest prawidłowy dobór elementów do budowy ścian zewnętrznych. Należy zwrócić uwagę na parametr przewodzenia ciepła λ, który jest zależny od gęstości, składu surowcowego i wilgotności danego materiału. Beton komórkowy H+H, dzięki zawartym w nim komórkom wypełnionych powietrzem, pozwala na uzyskanie ścian o niskim współczynniku przenikania ciepła U – ścian warstwowych oraz jednowarstwowych bez konieczności stosowania dodatkowego ocieplenia. H+H beton komórkowy łączy doskonałą ochronę cieplną z odpowiednią wytrzymałością i niezwykłą łatwością wykonawstwa. Powietrze, które jest najlepszym izolatorem ciepła w strukturze betonu komórkowego zajmuje 60-85% całkowitej objętości. Dzięki temu budynki z niego wykonane odznaczają się mniejszym zapotrzebowaniem energii na ogrzewanie i klimatyzację.W skład Systemu Budowy H+H wchodzą także silikaty, które cechuje bardzo dobra akumulacyjność cieplna, zapobiegająca nadmiernemu wychłodzeniu pomieszczeń np. podczas przerw w ogrzewaniu. Nie należy zapominać, że z perspektywy niwelowania strat energetycznych duże znaczenie mają także ściany wewnętrzne. Wykonane z wyrobów wapienno-piaskowych przez dłuższy czas oddają ciepło i zapobiegają wahaniom temperatury, chroniąc pomieszczenia przed wychłodzeniem zimą oraz przegrzewaniem latem.
Walka z mostkami cieplnymi
Kolejnym ważnym aspektem w kontekście budynku wydajnego termicznie są mostki cieplne. Tego rodzaju ubytki często są niekontrolowane, co najdotkliwiej przekłada się na straty ciepła oraz wyższe rachunki za ogrzewanie. Należy pomyśleć o ich ograniczeniu zarówno na etapie projektowania, jak i w fazie realizacji. Wadliwe wykonanie detali budynków prowadzi nie tylko do powiększonych strat ciepła, ale także niesie ze sobą ryzyko zawilgocenia ścian i powstawania pleśni. Mostki termiczne czyli miejsca w przegrodach zewnętrznych budynku, przez które ucieka dużo więcej ciepła, niż przez pozostałą powierzchnię przegrody to niewątpliwie bardzo istotny element w pojęciu energooszczędnego domu. Jest bardzo wiele aspektów decydujących o niwelowaniu skutków mostków termicznych, ale to na co warto zwrócić uwagę już u podstaw to duża dokładność wymiarowa elementów z betonu komórkowego H+H oraz H+H silikatów. Łączone na tzw. cienką spoinę minimalizują ryzyko wystąpienia mostków termicznych.
Izolacyjność termiczna dostosowana do wymogów prawa
System Budowy H+H to przede wszystkim materiały murowe, które pozwolą wznieść każdy rodzaj ścian zgodnie z obowiązującymi przepisami. Od początku 2017 r. maksymalna wartość współczynnika U dla ścian zewnętrznych to 0,23 W/(m2·K), a wraz z rozpoczęciem roku 2021 r. współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł przekroczyć 0,20 W/(m2·K). Kompleksowy System Budowy H+H skierowany jest do wszystkich zainteresowanych budową ekonomicznych i energooszczędnych budynków, także do tych którzy planują budowę z materiałów spełniających już teraz przyszłościowe, coraz bardziej zaostrzające się wymagania i normy.
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone