Co zrobić aby ściany nie pękały?
, źródło: Laferge Beton
ęknięcia, rysy, a czasem nawet grube szczeliny na ścianie i suficie to widok, który możemy spotkać w 70% nowo wybudowanych budynków. Jedną z głównych przyczyn tej sytuacji są źle wykonane fundamenty i zastosowanie niskiej jakości betonu. Wszyscy, którzy planują budowę domu powinni w szczególności dopilnować tego etapu inwestycji. Kilka prostych zaleceń może nam pomóc zarówno w doborze wykonawców jak również odpowiednich materiałów na fundamenty.
Pękające ściany występują głównie w nowych budynkach. Ich przyczyną może być zwiększone natężenie ruchu, uginanie się stropu lub źle wykonane dylatacje ścian (szczelin pomiędzy poszczególnymi „pracującymi” elementami ściany i konstrukcji nośnej). Częstą przyczyną pękających ścian w domkach jednorodzinnych są nieprawidłowo wykonane fundamenty i użycie słabej jakości betonu. Wielu fachowców zaleca, aby fundamenty wylać i zostawić na zimę, podobnie postępować z budynkiem w stanie zamkniętym. Niestety, w przypadku źle wykonanych fundamentów te zabiegi nie pomogą. W niektórych przypadkach przysłowiowe „osiadanie” może potrwać nawet kilka lat.
Porady dla budujących dom
Jeżeli planujemy budowę domu lub właśnie ją rozpoczęliśmy, musimy zwrócić szczególną uwagę na proces wykonywania fundamentów. Od nich zależy trwałość budynku, a także nasze bezpieczeństwo. Powinniśmy sami wybrać zaufaną firmę, która dostarczy beton na fundamenty oraz ekipę budowlaną, która ma w tym zakresie udokumentowane doświadczenie. Przed wylaniem betonu koniecznie powinniśmy skontrolować głębokość wykopów oraz wykonanie szalunków, zbrojenia i ewentualnej izolacji.
Dodatkowym usprawnieniem prac będzie wykorzystanie specjalistycznych betonów dedykowanych do wykonania fundamentów, takich jak beton Agilia™, dzięki czemu można wyeliminować wiele błędów popełnianych przez pracowników. Kluczową kwestią jest bezpośrednie nadzorowanie procesu wylewania fundamentów. Warto pamiętać, że często spotykane dodawanie wody do wylanego betonu w celu jego łatwiejszego rozprowadzania, dyskwalifikuje fundament i jego wykonawcę.
Czy wiesz że ...
Na rynku istnieją tzw. „Betony samozagęszczalne” (np.: Agilia™ Beton marki Lafarge) dedykowane do wylewania fundamentów, stropów i pionowych elementów budynku. Beton samozagęszczalny dzięki nowoczesnym domieszkom polimerowym ma bardzo płynną konsystencję przy minimalnej zawartości wody. Dzięki temu idealnie przylega do zbrojenia i szalunków oraz nie wymaga wibrowania w celu odpowietrzenia. W przeciwieństwie do tradycyjnego betonu jest mrozoodporny i wodoszczelny. Te cechy sprawiają, że dobry i prawidłowo wylany beton samozagęszczalny minimalizuje ryzyko osiadania budynku oraz pękania ścian i konstrukcji nośnych.
PRZECZYTAJ PORADĘ EKSPERTA
|
Czy można zapobiec pękaniu ścian?
|
POLECAM
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone