Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ochrona drewna | Ochrona metalu | Jak budować

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Jak budować

Czym usunąć mech ze ścian?

kategoria: Jak budować
autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Bolix
Czym usunąć mech ze ścian?
Jak usunąć mech ze ścian? [fot.: Bolix]

Grzyby, pleśnie czy glony często pokrywają powierzchnie elewacji budynków pogarszając ich estetykę, a czasem nawet znacząco wpływając na spadek parametrów mechanicznych.

Występowania oraz wegetacja mikroorganizmów (glony, grzyby) na elewacji wiąże się przeważnie z zaistnieniem tzw.  czynników sprzyjających ich rozwojowi:

  • brak  bezpośredniej operacji słońca na elewacji np. północne ściany,
  • wysoka i gęsta roślinność,
  • sąsiedztwo innych zabudowań rzucających cień,
  • oddziaływanie wody opadowej na elewacji lub odbijającej się np. od chodników, daszków i innych powierzchni płaskich,
  • zacieki z obróbek blacharskich i innych elementów montowanych na elewacji,
  • zakurzenia i zabrudzenia elewacji stanowiące podłoże i pożywkę dla rozwoju mikroorganizmów biologicznych,
  • duże stężenie zarodników w środowisku otaczającym budynki.

Intensywność występowania składników stanowiących pożywkę w lokalnym środowisku powiązana jest między innymi z urbanizacją, uprzemysłowieniem, zanieczyszczeniem powietrza etc.

  • Z przeprowadzonych obserwacji elewacji budynków termomodernizowanych wynika, że częstsze występowanie grzybów, pleśni, glonów czyli tzw. porażenia mikrobiologicznego występuje szczególnie w obszarach zwiększonego zabrudzenia powierzchni zewnętrznych, w miejscach zaciekającej wody np. z nieprawidłowo wykonanej obróbki blacharskiej, w miejscach zwiększonej penetracji wody np. opadowej – mówi Przemysław Sieradzki z firmy Bolix.

W miejscach nie zabrudzonych, chronionych przed dostępem wody  (pod parapetami, balkonami,) mikroorganizmy na ogół nie mają warunków do rozwoju i rzadziej występują.

Winne nie tylko środowisko

Również sami (świadomie lub nie) w znacznej mierze przyczyniamy się do wzrostu drobnoustrojów na elewacjach zamieszkiwanych budynków. Zła eksploatacja, brak okresowych inspekcji lub konserwacji elewacji oraz usuwania zanieczyszczeń staje się powodem występowania porażenia biologicznego.


Walka z grzybami, porostami, które pojawiły się na elewacji budynku obecnie  jest znacznie prostsza i skuteczniejsza niż przed nawet kilkoma laty. Czyszczenie elewacji powinno obejmować  mycie pod ciśnieniem (usunięcie zielonych nalotów), wraz z jednoczesną sanityzacją odpowiednimi roztworami substancji biobójczych. Następnie zabezpieczenie powierzchni tynku oraz pokrycie warstwy wierzchniej ściany powłoką z farb o podwyższonej odporności na skażenie mikrobiologiczne.


powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone