Szukaj w serwisie

Kategorie:

Farby do wnętrz | Farby elewacyjne | Sucha zabudowa | Tynki wewnętrzne | Tynki zewnętrzne | Systemy dociepleń | Hydroizolacje | Produkty do pielęgnacji i konserwacji | Kleje, zaprawy, fugi | Narzędzia i akcesoria | Fundamenty i piwnica | Klinkier | Uszczelnianie okien

Domy z elewacjami jak malowanie

kategoria: Tynki zewnętrzne
Domy z elewacjami jak malowanie
Domy z elewacjami jak malowanie

Fasada domu jest jego wizytówką, dlatego warto dokładnie zaplanować szczegóły związane z wykończeniem budynku: nie tylko kolor, ale i rodzaj użytych materiałów. Ściany domu na długo zachowają świeżość, jeżeli ocieplimy je i pomalujemy farbą o szczególnych parametrach ochronnych.

Wybór kolorystyki jest indywidualnym wyborem każdego z nas i zależy głównie od osobistych preferencji. Na rynku dostępna jest szeroka gama kolorów farb elewacyjnych, która daje nam praktycznie nieograniczone możliwości wyboru. Wrocławska firma Selena, producent systemów ociepleń Tytan Professional EOS, ma w swojej ofercie paletę barw tynków barwionych w masie i farb elewacyjnych, która składa się aż z 130 kolorów. Taka paleta barw daje nam ogromne możliwości zestawiania barw i tworzenia aranżacji kolorystycznych. Aby uzyskać jak najlepszy efekt, powinniśmy wziąć pod uwagę kilka podstawowych reguł i wskazówek.

Kolor tworzy bryłę

Barwa w architekturze to nie tylko dodatek. Umiejętnie stosowana może podkreślić zalety konstrukcji i ukryć jej wady. Kolor elewacji powinien harmonizować lub nawiązywać poprzez udany kontrast do barw pozostałych elementów budynku: pokrycia dachu, stolarki okiennej i drzwiowej, cokołu, parapetów, rynien. Specjaliści zwykle doradzają właścicielom domków jednorodzinnych spokojne, jasne barwy, które dodają budynkom elegancji i dyskretnie podkreślają zalety projektu. Najlepszy efekt daje zastosowanie trzech kolorów w zbliżonej lub uzupełniającej się tonacji. Większa ilość odcieni może wywołać efekt przekolorowania i wręcz zeszpecić budynek.
Kolor z bryłą budynku tworzy jednolitą całość, a znając właściwości barw, możemy dowolnie kształtować jego sylwetkę. Jeżeli dom jest zbyt niski, możemy rozjaśnić górne elementy, co spowoduje pozorne jego podwyższenie. Jeśli zaś uważamy, że nasze okna są zbyt małe - możemy je optycznie powiększyć malując ich obramowanie na biało.

Naturalne światło zmienia końcowy efekt wizualny

Pomalowany budynek może wyglądać inaczej o poranku, inaczej w południe lub wieczorem. Wybrany kolor będzie miał różne odcienie na ścianach północnych i południowych budynku. Dzieje się tak dlatego, ponieważ naturalne światło w ciągu dnia się zmienia - jego intensywność jest także różna w ciągu roku. Inaczej kolor wygląda w dni pochmurne, inaczej w słoneczne. Dlatego dobrze jest przed rozpoczęciem malowania nie polegać jedynie na dostępnym w sklepie wzorniku kolorów, gdyż barwa na małym kartoniku potrafi być bardzo myląca. Dobrym pomysłem jest wypróbowanie koloru poprzez nałożenie próbnej warstwy farby na niewielką powierzchnię ściany. Obserwując, jak barwa farby zmienia się w ciągu dnia, będziemy mogli upewnić się, czy o taki właśnie efekt kolorystyczny nam chodziło. Pamiętajmy - stosując różne struktury i granulacje tynków, uzyskamy różne wrażenia dotyczące zastosowanego na elewacji naszego domu koloru!

Elewacja nie tylko do ozdoby

Dobra farba elewacyjna nie tylko wygląda ładnie, ale też chroni mury. Jeżeli dom położony jest przy ruchliwej ulicy lub w innym miejscu, w którym ściany budynku narażone są na zabrudzenie, warto pokryć tynk farbą o właściwościach samoczyszczących. Zastosowanie farby elewacyjnej o właściwościach samoczyszczących Tytan Professional SO pozwoli utrzymać taką elewację w zadbanym i estetycznym stanie przez długie lata.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone