Szukaj w serwisie

Kategorie:

Farby do wnętrz | Farby elewacyjne | Sucha zabudowa | Tynki wewnętrzne | Tynki zewnętrzne | Systemy dociepleń | Hydroizolacje | Produkty do pielęgnacji i konserwacji | Kleje, zaprawy, fugi | Narzędzia i akcesoria | Fundamenty i piwnica | Klinkier | Uszczelnianie okien

Drobne naprawy ścian

kategoria: Tynki wewnętrzne
autor: opracowanie: Redakcja, źródło; Atlas
Drobne naprawy ścian
Drobne naprawy ścian [fot.: Shutterstock]

Letnie słońce nie tylko korci do bliższych i dalszych wyjazdów. Czasem wydobywa w domu usterki i zaniedbania, których się jakoś nie zauważało. Stwarza dobrą okazję, by przy większym urlopie dokonać choć kilku drobnych napraw. Oto parę propozycji, których realizacja sprawi, że wyjazd wyda nam się nieco bardziej zasłużony.

Powrót do gładkich ścian

Zmorą ścian i sufitów są zarysowania i pęknięcia. Aby się ich pozbyć, przede wszystkim należy dokładnie oczyścić okolice takiego uszkodzenia, usuwając resztki farby i wierzchniej warstwy tynku. Do tego celu posłuży szpachelka. Jej ostry koniec przyda się też do poszerzenia pęknięcia. To umożliwi późniejsze dokładne wypełnienie szczeliny zaprawą.

Odsłonięte podłoże należy zagrunotwać.  Emulsja przenikniew głąb podłoża, wzmacniając je, a zarazem zmniejszając jego chłonność.

Do wypełniania szczeliny, gdy emulsja wyschnie (po ok. 2 godzinach), można użyć np. gipsowej gładzi o wysokiej wytrzymałości. Żeby wypełnienie było trwałe, wybraną masę nakłada się dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełnia się poszerzone pęknięcie, potem nakłada się warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca o szerokości minimum 10 cm, zapobiegająca ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciska się szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak by pozostawała całkowicie niewidoczna.  Po wyschnięciu gipsu, można naprawianą powierzchnię wyrównać papierem ściernym. I już gotowa jest pod malowanie.

I fuga zdobi okładzinę

Jeśli zachodzi konieczność wymiany  i zniszczonej fugi, stare spoiny trzeba dokładnie usunąć. Przydadzą się tu specjalne rylce, dostępne w supermarketach i hurtowniach. Dzięki nim usuwanie spoin jest nieco mniej uciążliwe. Gdy szczeliny są już puste, należy oczyścić je dokładnie z pyłu i resztek starej fugi, najlepiej odkurzaczem.

Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. Warto użyć fugi o przedłużonej trwałości koloru (np. Fugi Artis Style), posiadającej również system ochrony antybakteryjnej. Efektowne wrażenie sprawi też Atlas Artis Style, wzbogacona dodatkiem brokatu. Wybraną zaprawę, przygotowaną, zgodnie z zaleceniami producenta, wprowadza się w spoiny przy pomocy gumowej pacy. Po wstępnym związaniu fugi (ok. 30 min) całą powierzchnię należy przemyć wilgotną gąbką. Spoiny o intensywnych kolorach dodatkowo zwilża się dużą ilością wody i pozostawia do wyschnięcia. Po upływie około 3 godzin spoinowaną powierzchnię należy ponownie umyć gąbką.

Gdy zamiast wymiany spoin wystarczy odświeżenie ich wyglądu, można się ograniczyć do zastosowania renowatora do fug. Atlas Fugero to gotowy do użycia produkt, który należy pędzelkiem nanosi się na umyte i odtłuszczone spoiny. Fuga będzie jak nowa: czysta i kolorowa fuga.
Połączenia i krawędzie szczególnie narażone na pękanie – np. między ścianą a wanną – należy wypełnić masami trwale elastycznymi, np. silikonem. Następnie, przy użyciu np. spryskiwacza do kwiatów, zrosić tę masę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń i usunąć nadmiar silikonu odpowiednio ukształtowanym zbierakiem, nadając spoinie właściwy kształt.


zdjecie
Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS
Porada eksperta
Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS


Przyłóż się do podłoża!

Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne winno być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne. Przede wszystkim trzeba usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczące się farby i stare tapety, zwłaszcza gdy niezbyt dobrze trzymają się podłoża. W miarę potrzeby trzeba też usunąć stare, pylące i odspajające się tynki, zlikwidować wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności.

Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć i zagruntować odpowiednim do właściwości podłoża preparatem. Na podłoża chłonne zalecany jest Atlas Uni-Grunt (ściany, podłogi, sufity) lub Atlas Uni-Grunt Plus (wyłącznie na podłogi). Na podłoża gładkie, o niskiej chłonności (np. beton) lub problematycznej przyczepności (płyty OSB), świetnie nadaje się Atlas Grunto-Plast tworzący mocno przylegającą i szorstką powierzchnię sczepną dla kolejno nakładanych warstw. Podczas prac remontowych z użyciem wyrobów gipsowych zalecane jest natomiast użycie gruntów o właściwościach dostosowanych do tego typu zastosowań. Odpowiednio, na podłoża chłonne zalecany jest Atlas Gips Grunto-Prim, a na podłoża gładkie (np. betonowe) Atlas Gips Adher.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone