Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Farby elewacyjne - czym się charakteryzują?

kategoria: Temat na czasie

Ważne jest, aby farby zewnętrzne nie tylko dobrze wyglądały, ale także chroniły elewację. A jednocześnie były bardzo wydajne. Farby elewacyjne można kupić w wielu różnych, żywych kolorach dostępnych.  W razie potrzeby można przygotować dowolny kolor na specjalne zamówienie.

Farby elewacyjne - ogólne wskazówki jak dokonać wyboru?

Pod uwagę należy brać kilka czynników. Materiały elewacyjne wykończeniowe w tym farby elewacyjne mają szeroką gamę na rynku. Niezależnie od tego czy wybór padnie na silikon, silikat, akryl czy może lateks. Dane rozwiązanie musi być dobrane do danego podłoża. Ponadto, oprócz typowych farb elewacyjnych, dostępne są również farby elastyczne do maskowania rys.

 

  • Farby akrylowe. Przeznaczone są do malowania tynków akrylowych, płyt włóknocementowych, cegieł oraz powierzchni z betonu. Ich charakterystyczną cechą jest to, że bardzo dobrze przylegają do podłoża. Do tego charakteryzują się niskim współczynnikiem przepuszczania pary wodnej. Można nimi pomalować elewację, fundament czy cokół budynku. Doskonale zabezpieczają te elementy przed wilgocią.

  • Farby silikatowe. Mogą być stosowane do malowania tynków mineralnych i akrylowych. Nadają się do malowania elewacji wcześniej pomalowanych farbą silikatową.

  • Farby silikonowe. Przeznaczone do malowania tynków mineralnych. Nie można ich jednak nakładać na tynki wapienne. Paroprzepuszczalność tych farb jest bardzo dobra. Wśród nich można wyróżnić farby samoczyszczące. To dobre rozwiązanie, ponieważ podczas opadów deszczu spływająca woda spłukuje z elewacji nieczystości.

Farby elewacyjne - jak dobrać kolor?

Decydując się na pomalowanie elewacji należy pamiętać, że ważny jest nie tylko rodzaj farby, ale także jej kolor. I nie chodzi tylko o walory estetyczne, ale przede wszystkim o użyteczność. Elewacja pomalowana szarą farbą sprawdza się bardzo dobrze, ponieważ brud jest na niej mniej widoczny. Farby bezbarwne szybciej się brudzą, ale dobrze sprawdzają się w przypadku bardzo nasłonecznionych elewacji. W miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza lepsze dla elewacji będą farby w ciemnych kolorach.

 

Faktura tynku decyduje również o tym, jak szybko zabrudzenia będą widoczne na elewacji. Gdy tynk ma szorstką strukturę – szybciej się brudzi. Z kolei gładkie wykończenie elewacji – powierzchnia będzie się powoli brudziła. Elewacje można malować tylko w słoneczne, ale nie upalne dni.

powrót
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone