Hałas w aktach prawnych w roku 2008
Ubiegły rok obfitował w wiele nowych przepisów, które dotyczyły głównie hałasu na zewnątrz budynków i związanego z inwestycjami liniowymi. Jednak były też nowe zapisy, które pomimo pojawienia się w projektach, nie zostały uwzględnione w nowelizacjach.
Ubiegły rok obfitował w wiele nowych przepisów, w tym również związanych z hałasem i komfortem akustycznym w środowisku zbudowanym. Nowe akty dotyczyły głównie hałasu na zewnątrz budynków i związanego z inwestycjami liniowymi.
- Lista aktów prawnych:
- Dz.U. 2008 nr 199 poz. 1227 Ustawa z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.
- Dz.U. 2008 nr 153 poz. 955 Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 7 sierpnia 2008 r. w sprawie wymagań w zakresie odległości i warunków dopuszczających usytuowanie drzew i krzewów, elementów ochrony akustycznej i wykonywania robót ziemnych w sąsiedztwie linii kolejowej, a także sposobu urządzania i utrzymywania zasłon odśnieżnych oraz pasów przeciwpożarowych.
- Dz.U. 2008 nr 82 poz. 500 Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 kwietnia 2008 r. w sprawie szczegółowych wymagań dotyczących rejestru zawierającego informacje o stanie akustycznym środowiska.
- M.P. 2008 nr 80 poz. 707 Obwieszczenie Ministra Środowiska z dnia 15 października 2008 r. w sprawie wysokości stawek kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu, na rok 2009.
- Dz.U. 2008 nr 25 poz. 150 Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 stycznia 2008 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy - Prawo ochrony środowiska.
W aktach prawnych, jakie pojawiły się w roku 2008, zabrakło w przepisach budowlanych jednego ważnego - charakterystyki akustycznej budynku. Z projektem rozporządzenia Ministra Infrastruktury poszerzającym m.in. o tę charakterystykę zakres informacji umieszczanej w projekcie oddawanym do pozwolenia na budowę, można było zapoznać się już w marcu 2008 r.
Drugą ważną zmianą, jaka nie weszła w życie mimo zapowiedzi MI i ponad rocznego istnienia projektu, to zmiana warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Nowelizacja rozporządzenia, która utknęła w notyfikacji UE, dostosowywała w zakresie hałasu polskie przepisy budowlane do dyrektywy 89/106/EEC wprowadzając wreszcie hałas pogłosowy jako rodzaj hałasu, jaki należy oceniać przy projektowaniu budynków.
W roku 2009 nie należy spodziewać się wielu nowych aktów prawnych związanych z komfortem akustycznym życia Polaków. Rok ten zapewne będzie rokiem, w którym zaczną funkcjonować powyższe akty i będzie można zebrać informacje o praktycznej stronie regulacji prawnych.
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone