Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ochrona drewna | Ochrona metalu | Jak budować

Tutaj jesteś: Ekspert radzi / Ochrona drewna

Jak dbać o drewniane elementy w ogrodzie?

kategoria: Ochrona drewna
Jak dbać o drewniane elementy w ogrodzie?
Jak dbać o drewniane elementy w ogrodzie? [fot.: Drewnochron]

Pod połaciami śniegu nie widać, jaką krzywdę ta pora roku wyrządza naszemu skrawkowi zieleni. Wpływ na negatywne zmiany ma nie tylko niska temperatura, ale i wilgoć, które niszczą zarówno rośliny, jak i, a może przede wszystkim to, co drewniane w naszym ogródku. Jak  zatem zadbać wiosną o ogrodową stolarkę.

Zima z pewnością dała się we znaki meblom ogrodowym i małej architekrturze ogrodowej wykonanej z drewna.

  • Zacznijmy od dokonania oględzin ich stanu.

Jeśli powierzchnia lakieru i drewna nie nosi śladów zniszczenia, meble ogrodowe wystarczy oczyścić przy pomocy szczotki i wody.

  • Jeśli zauważymy oznaki korozji biologicznej (takiej jak sinice czy grzyby), otarcia, zarysowania lub zszarzenie od słońca, meble trzeba będzie zeszlifować papierem ściernym aż do surowego drewna.

To konieczne, by zaimpregnować je w celu zabezpieczenia przed wodą i mikroorganizmami. Głęboko wnikający impregnat o działaniu biobójczym (taki jak np. Impregnat Extra marki Drewnochron) nałożyć należy na oczyszczoną i odpyloną powierzchnię.

Kiedy impregnat wniknie w strukturę drewna i wyschnie, dobrze będzie zabezpieczyć powierzchnię dwiema warstwami lakierobejcy. Lakierobejca utworzy powłokę ułatwiającą zmywanie kurzu oraz chroniącą drewniane powierzchnie mebli ogrodowych przez uszkodzeniami mechanicznymi i światłem słonecznym. W sprzedaży dostępne są różne barwy i odcienie lakierobejc do drewna. Ponieważ są to produkty bardzo wysokiej jakości, polecamy je przede wszystkim do malowania i renowacji najbardziej reprezentacyjnych powierzchni. Właśnie takich, jak komplet ulubionych mebli ogrodowych.

Sposób zabezpieczania drewna

Równie ważny co oczyszczenie drewna i wybór odpowiednich środków, będzie sposób jego zabezpieczania. Najskuteczniejszą metodą malowania drewna jest metoda zanurzeniowa. O ile jednak dość łatwo zastosować ją w przypadku sztachet stawianego od nowa płotu, o tyle w  większości przypadków będzie to jednak niemożliwe. Drewno ogrodowe powinniśmy zabezpieczyć zatem przy użyciu pędzla, mocno wcierając preparat. (Nie da się wykonać tego dobrze tego wałkiem.)

Nie warto oszczędzać także na środkach dekoracyjno-ochronnych. Często drewno pomalowane jedną warstwą wierzchnią wygląda tak dobrze, że kusi aby w tym stanie je zostawić. To błąd. Niedokończone zabezpieczenie drewna zemści się w postaci mniejszej odporności powłoki. Dwie lub trzy warstwy wierzchnie pozwolą natomiast cieszyć się dobrym wyglądem stolarki ogrodowej przez kilka następnych lat.

 

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone