Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ochrona drewna na zewnątrz | Ochrona drewna wewnątrz | Ochrona metalu na zewnątrz | Ochrona metalu wewnątrz | Szpachle do drewna i metalu

Jak samodzielnie polakierować podłogę?

Jak samodzielnie polakierować podłogę?
Prace lakiernicze muszą być przeprowadzane w równym tempie [fot.: Bondex]

Tradycyjne podłogi drewniane wracają do łask – coraz więcej osób docenia ich trwałość i komfort. Naturalny materiał, z którego są wykonane, zapewnia doskonałą harmonię wnętrza, a dodatkowo minimalizuje obecność alergenów. Wytrzymałość takiego rodzaju powierzchni utrzymuje się przez długie lata, szczególnie jeżeli są one zabezpieczone w prawidłowy sposób przy pomocy odpowiednich środków.

Intensywnie użytkowane podłogi drewniane najlepiej pokryć warstwą lakieru. Taka forma ochrony nie tylko zapewni wytrzymałość na ślady codziennej eksploatacji, ale również podkreśli wyjątkowy urok naturalnego surowca. Lakierowanie jest czynnością, która wymaga sporo uwagi i precyzyjnych przygotowań, ale dobrze wykonana daje poczucie satysfakcji, a przede wszystkim pozwala na długi czas zachować piękną, drewnianą podłogę.

Dokładne przygotowanie

Bez różnicy, czy będziemy lakierować nową podłogę, czy wcześniej używaną, musimy w odpowiedni sposób przygotować drewno na przyjęcie nowych powłok ochronnych. Aby osiągnąć równe i pozbawione wszelkich zanieczyszczeń podłoże, najlepiej jest je wycyklinować. Jeżeli mamy do czynienia z pierwszym lakierowaniem nowo położonej podłogi drewnianej, zaczynamy od dokładnego posprzątania powierzchni.

zdjecie
Przed lakierowaniem należy całkowicie odpylić [fot.: Bondex]
Lakierowanie powinno być ostatnią z czynności wykończeniowych, a na pewno nie powinno się zbiegać z innymi pracami, które mają miejsce w najbliższym otoczeniu. Podstawową kwestią jest bowiem całkowite odpylenie podłogi. W tym celu należy ją dokładnie pozamiatać i odkurzyć. Podczas czyszczenia niezmiernie ważne jest także usunięcie wszelkich naleciałości i pozostałości, które mogły pojawić się w trakcie montażu, takich jak np. plamy kleju. Istotne jest także przygotowanie samego wnętrza. Optymalna temperatura powietrza podczas lakierowania to 15 – 25°C, a jego wilgotność musi mieścić się w granicach 40 – 60%. Przekroczenie tych zakresów może spowodować, że lakier nie odpowietrzy się odpowiednio i po wyschnięciu mogą pojawić się pęcherzyki na jego powierzchni.

Natomiast w przypadku podłogi starej, ewentualne cyklinowanie i gruntowne czyszczenie przed lakierowaniem ma na celu usunięcie nie tylko samych zabrudzeń i pyłu, ale także wszelkich pozostałości po warstwach ochronno – pielęgnacyjnych, takich jak pasty woskowe czy środki nabłyszczające. Właściwie przygotowaną podłogę drewnianą lakierujemy tylko w uszczelnionym wnętrzu. Zabezpieczenie przed przeciągami pozwoli na uniknięcie ryzyka naniesienia kurzu bądź innych nieczystości, które mogłyby przykleić się do świeżej warstwy lakieru. Dlatego ważne jest oklejenie wejść np. folią malarską. Izolacja dodatkowo zapewni równomierne wysychanie. Cały czas należy utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność w pomieszczeniu.

zdjecie
Przed nałożeniem drugiej warstwy lakieru można zmatowić pierwszą [fot.: Bondex]
Precyzyjne lakierowanie

Przystępując do lakierowania podłogi, należy zastanowić się na jakie uciążliwości możemy sobie pozwolić w trakcie wykonywania prac. Jeżeli chcemy wykonać je szybko, a dodatkowo uniknąć kontaktu ze specyficznym zapachem lakieru, to warto zastosować ekologiczny, szybko – schnący lakier akrylowo – poliuretanowy na bazie wody. Takie same właściwości ochronne gwarantuje również lakier poliuretanowy na bazie rozpuszczalników.

W procesie lakierowania bardzo ważna jest także dbałość o odpowiedni stan narzędzi. Wałki i pędzle muszą być oczyszczone z luźnych elementów. Najlepiej je wyczesać i odkurzyć, co zapobiegnie wypadaniu runa i włosia podczas lakierowania. Przed użyciem, lakier musi zostać gruntownie wymieszany. Jest to szczególnie ważne w przypadku lakierów matowych i półmatowych, które zawierają środek matujący. W naturalnym procesie osadza się on na dnie i aby osiągnąć równomierny połysk na całej powierzchni należy go dokładnie wymieszać przy pomocy czystego mieszadła. W przeciwnym razie może się okazać, że stopień matowienia będzie nierówny (będzie rósł wraz z ubytkiem lakieru w opakowaniu).

Po tej czynności produkt musi odstać, aby się odgazował i odpienił. Lakierowanie wymaga zazwyczaj naniesienia 2 – 3 warstw w zależności od tego, czy podłoga była wcześniej lakierowana. Nowa posadzka drewniana potrzebuje większej liczby powłok ochronnych. Wszystkie oprócz ostatniej po wyschnięciu można zmatowić drobnoziarnistym papierem ściernym, po czym ponownie dokładnie oczyścić. Przed nałożeniem końcowej warstwy warto użyć dodatkowo ściereczek antystatycznych, które niemal całkowicie usuną kurz i zapobiegną jego przyleganiu. Prace lakiernicze muszą być przeprowadzane w równym tempie, a nakładana ilość lakieru taka sama na każdej części powierzchni.

Dzięki temu ostateczny efekt wizualny będzie jednolity i nie pozostawi widocznych łączeń. Zachowanie powyższych zasad pozwoli na dokładne wykonanie prac, których efektem będzie wytrzymała i piękna podłoga drewniana.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone