Miasteczko Akademia Murowania Silka Ytong
Tesa świętuje swoje 75. urodziny. Pierwszą przezroczystą taśmę samoprzylepną Tesa-Klebefilm wprowadzono na rynek w roku 1936. Popularność zyskała po zmianie nazwy na tesafilm® w roku 1941. Od tej pory sprzedano szacunkowo 50 miliardów metrów tej taśmy, co wystarczyło by na owinięcie równika 1250 razy. Dzisiaj tesafilm to tylko część ogromnej rodziny produktów obejmującej około 7.000 rozwiązań samoprzylepnych dla przemysłu jak i innych branż gospodarki i konsumentów.
Wielka kariera marki tesafilm
Przedsiębiorca przemysłowy Hugo Kirchberg, wierząc w nieograniczone możliwości technologii samoprzylepnej, w 1934 r. położył podwaliny pod nowe przedsięwzięcie. Ponadto wykazał się świetnym wyczuciem w doborze nazwy marki. Nazwą Tesa zaopiekował się dział prawny firmy Beiersdorf AG, która do dziś jest właścicielem firmy tesa, i została ona prawnie zastrzeżona. Sekretarka Elsa Tesmer wymyśliła tę nazwę w konkursie zorganizowanym w roku 1906, łącząc pierwszą sylabę swego nazwiska z ostatnią sylabą imienia. Nowo utworzone słowo początkowo wykorzystano do nazwania opatentowanej tubki na pastę do zębów, która nie odniosła spodziewanego sukcesu.
Mimo to Kirchberg nie przestał wierzyć, że nazwa Tesa świetnie nadawała się na nazwę marki: jest krótka, łatwa do zapamiętania i nadaje się do zastosowania w różnych krajach. Poza tym pochodzący z Turyngii Kirchberg miał jeszcze jeden pomysł, który wniósł niebagatelny wkład w tak wielkie powodzenie marki tesafilm wynalazł on dozownik ułatwiający stosowanie taśmy tesa, który po dziś dzień można znaleźć praktycznie na każdym biurku tyle że w zmodyfikowanej wersji.
Koncentrując się na klientach na całym świecie
W chwili obecnej globalna firma tesa ponad dwie trzecie swoich przychodów ze sprzedaży (2010: 872 mln EUR, wg wyników nieoficjalnych) zarabia w oddziałach zagranicznych. Głównym rynkiem zbytu jest Europa, po niej kolejne miejsce zajmują Azja, Afryka, Australia i obydwie Ameryki. Resztę przychodów generuje rynek niemiecki. Firma tesa stara się być blisko klientów. Zatrudnia około 3.700 pracowników w centrali znajdującej się w Hamburgu oraz w ponad 50 spółkach stowarzyszonych – włączając laboratoria badawcze w Niemczech, USA, Singapurze i Chinach, a także dziewięć zakładów produkcyjnych w różnych krajach.
Jest z nami na codzień
W wielu krajach na całym świecie rozwiązania samoprzylepne tesa pomagają klientom w mocowaniu przedmiotów (na przykład tesa Powerstrips), w remoncie (na przykład tesakrepp), w dokonywaniu napraw, ocieplaniu domów i zabezpieczeniu ich przed owadami, kurzem i przeciągami (tesamoll). Jednakże niewiele osób zdaje sobie sprawę, że produkty marki tesa znajdują na co dzień zastosowanie także w wielu branżach przemysłowych. Przykładowo, produkty tesa wykorzystywane są w produkcji telefonów komórkowych, kamer cyfrowych, płaskich monitorów, notebooków i netbooków, które to ulegają postępującej miniaturyzacji i stają się coraz mniejsze, coraz lżejsze i coraz bardziej płaskie. Z nadejściem XXI wieku zaawansowane technologicznie taśmy samoprzylepne zastępują tradycyjne metody montażu takie jak lutowanie, spawanie czy łączenia śrubowe, dzięki czemu producenci są w stanie wytwarzać telefony komórkowe ważące poniżej 100 gramów, i to tak małe, że mieszczą się bez trudu nawet w najmniejszej kieszeni. Aż trudno uwierzyć, że zaledwie 20 lat temu telefony komórkowe ważyły pięć razy więcej niż dziś. Taśmy samoprzylepne pełnią też często funkcje dodatkowe, takie jak przewodnictwo światła.
Rozwiązania systemowe dla branży motoryzacyjnej
Od wprowadzenia na rynek pierwszej taśmy malarskiej Tesa-Klebekrepp (1936) przeznaczonej do zabezpieczenia powierzchni podczas malowania, branża motoryzacyjna stanowi jeden z głównych kierunków działalności firmy tesa. A taśma malarska to tylko jedno rozwiązanie spośród wielu: od końca lat 60. firma tesa pomaga uporządkować od 2 do 5 kilometrów rozmaitych przewodów mieszczących się w jednym tylko samochodzie, w tym segmencie tesa jest światowym liderem. Do innych produktów stosowanych w branży motoryzacyjnej zaliczamy folie samoprzylepne do mocowania emblematów lub zabezpieczanie powierzchni na czas transportu.
Optymalizacja procesów produkcyjnych
Produkty tesa pomagają też klientom w optymalizacji procesów produkcyjnych w branży poligraficznej i papierniczej. Asortyment produktów tesa EasySplice zrewolucjonizował automatyzację w druku gazet i czasopism. Dzięki bezpiecznemu wiązaniu samoprzylepnemu pomiędzy końcówkami dwóch wstęg papieru możliwe jest łączenie w biegu ogromnych, ważących nawet kilka ton zwojów papieru, i to bez ryzyka podarcia jak i bez konieczności zmniejszania tempa druku. Firma tesa jest światowym liderem technologicznym w tym segmencie.
Efektywna ochrona produktów markowych
Szczególny segment w szerokiej gamie produktów tesa stanowią inteligentne koncepcje opracowane przez tesa scribos GmbH. Począwszy od naklejki plombującej tesa Holospot odpornej na fałszowanie, która pozwala zawrzeć dane o autentyczności produktu na polu danych wielkości zaledwie kilku milimetrów, tesa scribos opracowała szeroki asortyment rozwiązań zabezpieczających, w tym produkty przeciwdziałające fałszerstwom, handlowi w szarej strefie, ingerencji osób nieupoważnionych i kradzieżom.
Najbardziej zaawansowane taśmy samoprzylepne produkowane w pomieszczeniach czystych
W roku 2010 zakład tesa w Hamburgu uruchomił nowoczesny oddział pomieszczeń czystych (cleanrooms). Powietrze na tym oddziale jest tysiąc razy czystsze niż w górach, a wytwarzane w nim produkty, w tym samoprzylepne taśmy i folie mające zaledwie 25 mikrometrów grubości, czyli cieńsze niż ludzki włos przeznaczone do zastosowania w przemyśle elektronicznym. Wraz ze spółką zależną Labtec przejętą w roku 2008, firma tesa produkuje także plastry transdermalne dla przemysłu farmaceutycznego, dzięki którym lek przedostaje się do organizmu równomiernie i w odpowiedniej dawce. Ponadto firma tesa produkuje listki do podawania doustnego, które natychmiast rozpuszczają się w jamie ustnej bezpośrednio uwalniając składnik aktywny, przez co stanowią one potencjalną alternatywę dla pigułek i tabletek. Jest to korzystne rozwiązanie szczególnie w przypadku osób starszych, dzieci oraz osób mających problemy z połykaniem.
Technologie przyszłości przyjazne dla środowiska
Firma tesa wykonała ogromny skok w technologiczną przyszłość, kiedy w roku 2010 uruchomiła jedyny w swoim rodzaju oddział produkcji dwustronnych taśm samoprzylepnych z akrylanów. Metoda produkcji opatentowana przez firmę tesa pozwala na wytwarzanie niezmiernie wytrzymałych taśm samoprzylepnych o wyjątkowo grubej powłoce i niebywale silnej przyczepności, a wszystko to przy mniejszym obciążaniu środowiska naturalnego. Nowa technologia umożliwia bardzo trwałe i wytrzymałe wiązanie elementów zewnętrznych takich jak listwy dekoracyjne i spojlery w samochodach, moduły solarne i elementy fasadowe.
Najnowszym sukcesem rynkowym firmy tesa jest również seria produktów ekologicznych sprzedawana pod marką tesa ecoLogo®. Produkty oznakowane tym logo wykonane są w większości z surowców wtórnych lub surowców pochodzenia naturalnego, bez użycia rozpuszczalników, opakowane są w materiały przyjazne dla środowiska. W ramach tej serii oferowane są ekologiczne wersje przezroczystej taśmy samoprzylepnej tesafilm®, taśmy pakowej tesapack®, dozowników taśmy tesa®, taśmy malarskiej tesakrepp®.
Najnowszą innowacją tesa skierowaną do użytkowników końcowych jest zestaw przezroczystych folii samoprzylepnych przeznaczonych do ochrony karoserii samochodu przed zadrapaniami podczas lakierowania, który zostanie wprowadzony na rynek w kwietniu 2011 r. W tym rocznicowym roku przyszłość firmy tesa maluje się wyjątkowo optymistycznie. I pomyśleć tylko, że wszystko zaczęło się 75 lat temu od jednej małej rolki taśmy samoprzylepnej.
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone