Szukaj w serwisie

Kategorie:

Ochrona drewna na zewnątrz | Ochrona drewna wewnątrz | Ochrona metalu na zewnątrz | Ochrona metalu wewnątrz | Szpachle do drewna i metalu

Polecany artykuł

Ochrona i dekoracja nowego drewna

kategoria: Ochrona drewna na zewnątrz
autor: opracowanie: Redakcja, źródło: PPG Polska
Ochrona i dekoracja nowego drewna
Ochrona i dekoracja nowego drewna [fot.: Drewnochron]

W dawnych czasach drewno, jako materiał budowlany czy wykończeniowy było niezwykle popularne z uwagi na ogólną dostępność i niską cenę. Obecnie, z racji gwałtownie topniejącej powierzchni lasów zarówno w Polsce jak i na świecie, drewno stało się materiałem luksusowym, ale jednocześnie niezwykle modnym.

Wychodząc naprzeciw współczesnym trendom designerskim i budowlanym marka Drewnochron, niekwestionowany lider w kategorii środków do ochrony i dekoracji drewna, stałe doskonali oferowane produkty oraz proponuje asortyment najnowszej generacji, wykorzystując przy tym swoją wiedzę o drewnie oraz wymaganiach konsumentów.

Jak przedłużyć trwałość drewna, by zdobiło przez długie lata?

  • Drewno i elementy drewnopodobne są doskonałym, naturalnym i w pełni ekologicznym materiałem stosowanym w produkcji mebli, drzwi, okien, boazerii, ale również w aranżacji wnętrz, w budownictwie szkieletowym i zrębowym, w renowacji budynków o charakterze historycznym, itp. Ostatnio coraz częściej spotykam się z pytaniami dotyczącymi wstępnej konserwacji drewna surowego oraz tego, jak postępować już po jego impregnacji– stwierdza Ryszard Plantos z Akademii Technik Malarskich. 

zdjecie
[fot.: Drewnochron]
Rodzaje zagrożeń i sposoby leczenia

Istnieje wiele czynników zagrażających drewnu, które nie zostało odpowiednio zabezpieczone. W przypadku miejsc o zmiennej wilgotności i temperaturze otoczenia, musimy liczyć się z możliwością pęcznienia, kurczenia i pękania drewna na różnych głębokościach. Długie i intensywne działanie promieni UV powoduje z kolei zmiany barwy czy zwiększenie chropowatości powierzchni. Działanie środków chemicznych również może silnie obniżyć wytrzymałość powierzchni drewnianych. Do największych zagrożeń należy korozja biologiczna wywołana przez grzyby, owady i zgniliznę.

  • Najczęściej spotykane choroby drewna wywoływane przez grzyby to sinizna, brunatnica i pleśń. Mimo, że choroby te nie zmieniają właściwości technicznych i wytrzymałości drewna, powodują jego nieestetyczne zabarwienie oraz mogą być szkodliwe dla zdrowia. Owady z kolei niszczą drewno pogarszając jego wytrzymałość. Zgnilizny, czyli tzw. murszu, trzeba obawiać się najbardziej. Tę chorobę wywołują grzyby, które doprowadzają drewno do zupełnego rozkładu – ostrzega Ryszard Plantos.

Tak jak skutki działania sinizny, brunatnicy, pleśni i owadów są do naprawienia, tak zmurszałego drewna nie można uratować inaczej, niż przez wycięcie i spalenie zakażonych powierzchni. Zagrzybione drewno leczy się przez szorowanie drucianą szczotką i kilkakrotne pokrycie oczyszczonych elementów środkami grzybobójczymi. Usuniecie owadów wymaga większego nakładu pracy. Należy nawiercać otwory (przy dużym zniszczeniu materiału nawet co 30-50 cm) i wstrzykiwać preparaty owadobójcze, dopóki drewno je wchłania.

Zamiast naprawiać i leczyć zakażone drewno, zawsze lepiej je już na samym początku odpowiedno zabezpieczyć.

zdjecie
[fot.: Drewnochron]
Warto zabezpieczać – drewno surowe

Z drewnem w stanie surowym mamy najczęściej do czynienia w przypadku tworzenia zabudowy ogrodu i drewnianych konstrukcji budynków, np.: szkieletowych i zrębowych. Rozwiązania konstrukcyjne wymagające zabezpieczenia, ze względu na większe niebezpieczeństwo rozkładu biologicznego, to: dolne części ścian parteru, szczególnie podwaliny i konstrukcje szkieletowe, jak również górne części ścian ostatniej kondygnacji, szczególnie oczepy, elementy konstrukcji przy balkonach, drewniane przegrody piwniczne. Także stropy piwniczne i stropodachy, elementy narażone na kontakt z betonem, miejsca przy instalacjach wodno-kanalizacyjnych, podłogi w suterenach i na niepodpiwniczonym parterze, drewniane elementy poniżej gruntu oraz elewacje są bardzo podatne na zgubne skutki działania wilgoci. 

Z surowego drewna buduje się również altanki, konstruuje boazerię zewnętrzną i wewnętrzną oraz ogrodzenia; często także meble ogrodowe kupujemy niezaimpregnowane. Do ich wstępnego zabezpieczenia służą specjalistyczne środki ochrony drewna, takie jak impregnat i pokost lniany.

Po wstępnym zaimpregnowaniu warto pomyśleć nad tym, co dalej? Dalej zabezpieczać, dekorować czy pozostać jedynie przy impregnatach?
W celu najlepszej ochrony i dekoracji mebli, boazerii, drzwi, okien, konstrukcji wewnętrznych i zewnętrznych budynków (np. domku letniskowego, domku jednorodzinnego, itp.) służą lakiery oraz lakierobejce.

Kompletna ochrona i dekoracja

Dla tych, którzy zastanawiają się: zabezpieczać czy dekorować powierzchnie drewniane specjaliści polecają lakiery i preparaty 2 w 1.

Często stosowanym wykończeniem uprzednio zaimpregnowanych powierzchni i wstępnie zabezpieczonego nowego drewna jest lakierowanie. Lakier nakładamy przy pomocy pędzla, wałka lub pistoletu natryskowego. Powstała powłoka będzie trwała i elastyczna, zabezpieczy drewno przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych oraz częstymi zmianami pogody i temperatur.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone