Odnawianie zniszczonej podłogi
Trwałość drewna jest ograniczona jego naturalnymi właściwościami. W zależności od gatunku stosuje się je do różnych celów. Do wykonania podłogi wybierane są z reguły te najtwardsze. Jednak nawet to nie chroni posadzek drewnianych przed większymi uszkodzeniami. Powstające rysy lub głębsze szczeliny należy prawidłowo zaszpachlować podczas renowacji.
Wybierając rodzaj drewna, z którego wykonywane jest podłoże w pomieszczeniach kierujemy się zazwyczaj jego estetyką, a dopiero na drugim miejscu pojawia się kwestia trwałości. Producenci podłóg mający do dyspozycji gatunki nie tylko krajowe, ale również egzotyczne, są w stanie zaoferować naprawdę szeroki wybór. Jeżeli nie mamy jednak możliwości dopasowania posadzki do własnych upodobań, to staramy się tak zaadoptować przestrzeń, aby tworzyła jak najbardziej harmonijną całość zgodną z naszymi oczekiwaniami.
Zarówno nowe podłogi drewniane, które ulegają naturalnemu zużyciu, jak i te, które np. nabyliśmy w ramach zakupu wcześniej użytkowanej nieruchomości, należy co pewien czas gruntowanie odrestaurować. Okres ich przydatności jest uwarunkowany głównie jakością materiału, z którego zostały wykonane, natężeniem eksploatacji oraz sposobem w jaki są zabezpieczone i pielęgnowane. W sytuacjach, kiedy pojawiają się większe rysy i szczeliny, odnowienie podłogi to nie tylko jej cyklinowanie oraz pokrycie lakierem powierzchniowym. To również umiejętne i precyzyjne szpachlowanie znaczących ubytków.
Drewniana podłoga podczas szpachlowania zostanie pozbawiona uszkodzeń i rys. fot. Domalux |
Drewno do wielokrotnego użytku
Naturalny materiał podłogowy jakim jest drewno, buduje doskonały mikroklimat w pomieszczeniach, a umiejętnie zaaranżowany pozwala na stworzenie ciepłej atmosfery. Mimo swojej stosunkowo wysokiej wytrzymałości jest jednak podatny na odkształcenia pod wpływem uszkodzeń mechanicznych. Odpowiednia liczba nałożonych warstw wysokojakościowego lakieru potrafi skutecznie ochronić przed takimi niebezpieczeństwami jak ścieranie czy zarysowania na powierzchni samego drewna. Jednak w sytuacji np. upadku większych i cięższych przedmiotów, elastyczna powłoka ochronna ugina się, a drewno znajdujące się pod nią reaguje w ten sam sposób.
Po długoletniej eksploatacji podłóg drewnianych konieczne jest podjęcie decyzji w jaki sposób możemy przywrócić ich dawny kształt. Naturalny surowiec pozwala na szczęście na wielokrotną renowację, co stanowczo obniża koszty remontu podłogi i poświęcony na to czas. Jeżeli uszkodzenia są głębokie, to po zeszlifowaniu górnej warstwy niezbędne jest zastosowanie wypełniacza do szczelin.
Szpachlowanie podłogi drewnianej
Szpachla parkieciarska pozwala na uzupełnianie szczelin do szerokości 2 mm. Produkt umożliwia redukcję ubytków, co jest szczególnie istotne w późniejszych fazach renowacji. Dzięki zastosowaniu preparatu drewno nie tylko zyska jednolitą powierzchnię, ale również nie będzie dochodziło do sklejania kantów podczas nakładania nowych warstw lakieru. Wyrównanie podłoża jest także ważne dla otrzymania zadowalającego efektu kolorystycznego. Drewniana podłoga podczas szpachlowania zostanie pozbawiona uszkodzeń i rys, co sprawi, że lakier będzie się układał równomiernie i stworzy gładką, wytrzymałą powłokę.
Szpachla pozwala na uzupełnienie szczelin do 2 mm. Fot. Domalux |
Przed szpachlowaniem należy dokładnie oczyścić podłoże. Najważniejsze jest usunięcie wszelkich pozostałości starych warstw ochronnych i pielęgnacyjnych jak np. wosk czy silikon. Domalux Capon Szpachla przeznaczony jest do łączenia z pyłem drzewnym pochodzącym z ostatniego cyklinowania. Chodzi o to, aby masa wypełniająca była identycznego koloru co drewno, na której jest stosowana. Tak przygotowaną mieszankę rozprowadza się po całej powierzchni podłogi. W przypadku większych szczelin, czynność trzeba powtórzyć do 3 razy. Zaszpachlowane podłoże potrzebuje ok. 3-4 godz., aby wyschnąć. Po przeszlifowaniu jest gotowe do prac lakierniczych.
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone