Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Pakiety 2-szybowe czy 3-szybowe

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Pakiety 2-szybowe czy 3-szybowe

Planując zakup okien, musimy pamiętać, że to inwestycja na długie lata, dlatego warto wybrać okna o jak najlepszych współczynnikach. Oprócz profilu wpływ na energooszczędność okien mają także pakiety szybowe. Jakie pakiety szybowe będą najlepsze w naszym domu? Poniżej podpowiemy na jakie elementy należy zwrócić uwagę, aby dostosować idealne pakiety szybowe do naszych potrzeb.

Jednym z najważniejszych współczynników jest współczynnik przenikania ciepła. Zazwyczaj typowe okna 2-szybowe są zgodne z obecnymi normami budowlanymi. W 2021 roku planowane jest zaostrzenie przepisów, wówczas współczynnik przenikania ciepła nie będzie mógł być wyższy niż 0,9 W/(m2K). 3-szybowe pakiety doskonale spełniają te warunki, co w przypadku pakietów 2-szybowych może stanowić problem. Okna z zastosowanymi pakietami 3-szybowymi to bez wątpienia rozwiązania energooszczędne, ponieważ dodatkowa szyba to kolejna warstwa termoizolacyjna. Ponadto gaz szlachetny (argon) wypełnia przestrzeń między szybami, dzięki temu przenikalność termiczna ulega zmniejszeniu.

Niemal wszyscy producenci mają w swojej ofercie okna 2-szybowe. Przesłanki, które pomogą w podjęciu decyzji o takich pakietach to przede wszystkim względy finansowe, ale także praktyczne. Obecnie moda na budownictwo energooszczędne i pasywne preferuje pakiety 3-szybowe, jednak w niektórych pomieszczeniach warto rozważyć okna z pakietami 2-szybowymi. W miejscach w których nie spędzamy dużo czasu oraz które nie potrzebują dużo ciepła np. garaż czy piwnica w celu optymalizacji kosztów warto rozważyć tę opcję.

Faktem jest, że pakiety 3-szybowe są znacznie cieplejsze niż 2-szybowe. Wewnątrz pakietu szybowego znajduje się gaz szlachetny. Okna 3-szybowe stosowane są w domach energooszczędnych. W takich budynkach zapotrzebowanie na energię nie jest duże i nie przekracza 70 Kwh/(m2 x rok). Aby nie przekroczyć norm należy zastosować okna o niskim współczynniku przenikania ciepła. 2-szybowe okna zwiększają zapotrzebowanie energetyczne budynku, dlatego w przypadku domu energooszczędnego nie sprawdzą się.

Pakiety 2-szybowe czy 3-szybowe

Okna 3-szybowe przeznaczone są także do domów pasywnych, których roczne zapotrzebowanie na energię nie może być wyższe niż 15 Kwh/(m2 x rok). Współczesna technologia umożliwia produkowanie okien o bardzo niskim współczynniku. Okna przystosowane do domów pasywnych są sporo droższe niż okna z pakietami 2-szybowymi, jednak taka inwestycja w przyszłości z pewnością się zwróci.

Nie jest to możliwe, żeby standardowe okna 2-szybowe mogły dorównać parametrami oknom 3-szybowym. Jednak w standardowych domach okna z pakietami 2-szybowymi póki co mogą być stosowane. Może się zdarzyć, że starsze domy nie mają zbyt dobrej izolacji termicznej. W ścianach mogą być mostki termiczne, które powodują zwiększenie zapotrzebowania energetycznego. W takiej sytuacji nie ma sensu inwestować w 3-szybowe okna, ponieważ nawet bardzo szczelny pakiet szybowy nie zapewni wystarczającej izolacyjności jeśli ciepło będzie uciekać przez podłogi i ściany.

Profil okna a energooszczędność...

Na energooszczędność okien nie tylko szyby mają wpływ. Na izolacyjność okien składa się także profil okienny, a także uszczelki. W oknach PVC istotna jest liczba komór, natomiast w przypadku okien drewnianych grubość ramy, a także sposób wpuszczenia do niej pakietu szybowego.

powrót
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone