Szukaj w serwisie

Kategorie:

Izolacje | Docieplenie | Renowacja dachu | Produkty uszczelniające | Produkty czyszczące i konserwujące

Tutaj jesteś: Dach i strop / Docieplenie

Przygotowanie podłoża pod płytki ceramiczne

kategoria: Docieplenie

Płynne izolacje, masy samopoziomujące, zaprawy klejowe - mimo, że niewidoczne dla oczu, to właśnie one sprawiają, że płytki ceramiczne nie ulegają zniszczeniu przez długie lata. Bogaty dostęp na rynku produktów chemii budowlanej kusi, aby szukać najtańszych z nich. Jednak ryzyko zastosowania takich materiałów jest ogromne.

Dla trwałości okładziny ceramicznej kwestia samych płytek jest najmniej istotna. Nawet najlepsze jakościowo i najładniejsze materiały wykończeniowe ulegają zniszczeniu jeśli nie zadbamy o odpowiednie przygotowanie podłoża.

Dlatego wybór płytek ceramicznych powinna poprzedzić dokładna analiza oferty rynkowej, ze szczególnym naciskiem na właściwości techniczne produktów.

  • Należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj i wielkość przyszłych obciążeń (termicznych, mechanicznych czy chemicznych), na jakie będzie narażona podłoga - mówi Marek Kraska z firmy Baumit. Nie można zapomnieć też o tym, że rodzaj płytki i jej format wyklucza użycie przypadkowych produktów.

Przygotowanie podłoża

Nawet najlepsza zaprawa klejowa nie zapewni płytkom odpowiedniej przyczepności, jeżeli podłoże nie będzie nośne.

  • Gdy podłoga jest nierówna najlepiej zastosować masy samopoziomujące. Tworzą one mocną warstwę podkładową, dodatkowo dzięki zdolności samopoziomującej szybko i w łatwy sposób uzyskamy równą powierzchnię.
  • Gdy ściana jest nierówna najlepiej wyrównać ją gotową zaprawą wyrównującą zamiast klejem do płytek.
  • Gdy pomieszczenie jest narażone na wilgoć (np. łazienka) najlepiej jeszcze przed ułożeniem płytek zastosować izolację w postaci folii w płynie. Dzięki temu możemy wykonać bardzo trwałe (bezspoinowe) uszczelnienie w pomieszczeniach mokrych, w natryskach i wokół wanien.
    Jeśli nie wykonamy izolacji przeciwwodnej, woda, która dostanie się do podłoża, spowoduje jego nasiąkanie a później powstania rys i wykwitów.


Fugowanie

Wybór fugi podyktowany jest przede wszystkim warunkami, w których będzie ona stosowana.

  • Cementowe - najpopularniejsze i stosunkowo tanie, ale też niestety mało odporne na uszkodzenia mechaniczne czy też oddziaływanie środków czyszczących i chemikaliów.
  • Wysokowytrzymałe - wykonane na bazie cementów specjalnych, uszlachetnionych tworzywami sztucznymi. Mają  wysoką odpornością na działanie czynników mechanicznych, chemicznych oraz wilgoci.

Klejenie

  • Zaprawy klejowe - są stosowane najczęściej. Ich głównym atutem jest niska cena, która niestety nie idzie w parze z wysokimi parametrami technicznymi. Po pewnym czasie zastosowanie takiej zaprawy skutkuje problemami z przyczepnością.
  • Zaprawy klejowye o wysokiej elastyczności - charakteryzują się dłuższym czasem, w którym zaprawa naniesiona na podłoże nie traci swoich właściwości klejących).

Wobec bogactwa dostępnych na rynku produktów chemii budowlanej najlepiej przed udaniem się na zakupy skonsultować się z doradcą technicznym, który oceni przygotowanie podłoża i pomoże w doborze odpowiednich materiałów.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone