Szukaj w serwisie

Kategorie:

Kleje i zaprawy | Fugi | Farby, lakiery i bejce | Wylewki i podkłady podłogowe | Podkłady gruntujące | Hydroizolacje

Tutaj jesteś: Podłogi / Kleje i zaprawy

Przyklajanie płytek na płytki

kategoria: Kleje i zaprawy
autor: opracowanie: Redakcja, źródło: Basf
Przyklajanie płytek na płytki
Przyklajanie płytek na płytki [fot.: Basf]

Najczęściej podczas remontów, modernizacji lub zmiany przeznaczenia pomieszczeń dochodzi do sytuacji, gdzie rozważa się wyklejenie nowych płytek na istniejącej już powierzchni z okładziny ceramicznej. Decyzję wykonania takich prac powinno się podejmować po analizie stanu istniejącej, przyklejonej okładziny ceramicznej. Należy między innymi rozważyć możliwości podniesienia posadzki o grubość nowych, wyklejanych płytek oraz dodatkowo wysokość poszczególnych, przewidzianych warstw, które należy wykonać w zależności od przeznaczenia pomieszczenia.

Wyklejanie płytek na istniejącej okładzinie, dające długotrwałą skuteczność i trwałość można wykonać stosując odpowiednie rozwiązania produktowe. Zastosowanie samego, uelastycznionego kleju cementowego do wyklejania płytek, charakteryzującego się podwyższonymi parametrami przyczepności nie zapewnia odpowiedniej trwałości i skuteczności.


Podejmując decyzję o możliwości wyklejenia płytek na istniejącej starej okładzinie ceramicznej należy uprzednio sprawdzić faktyczny stan istniejących płytek. Analizę faktycznego stanu wyklejonych uprzednio płytek należy sprawdzić nie tylko wizualnie. Powinno się prostymi metodami oraz robiąc wybiórczo „odkrywki” na całej powierzchni zbadać podklejenie i siłę z jaką płytki trzymają się podłoża oraz powierzchniową równość wyklejonych płytek.



Wizualnie należy zwrócić uwagę na zanieczyszczenia powierzchniowe, ewentualne spękania, stan i prawidłowość wykonanych dylatacji na powierzchni lub dylatacji obwodowych. Opukując powierzchnię płytek powinno się stwierdzić czy płytki na całej powierzchni wyklejone są jednorodnie pod

względem wypełnienia klejem przestrzeni podpłytkowej. Wykonując „odkrywki” należy upewnić się, że wyklejone płytki na całej powierzchni przylegają do podłoża z należytą siłą. Dopiero po zbadaniu istniejącej powierzchni płytek i jej odpowiednim stanem można podjąć decyzję o wyklejaniu nowych płytek na istniejącym podłożu. Wyklejając płytki na istniejącej okładzinie trzeba uwzględnić różnice poziomów podłoża w porównaniu do przylegających pomieszczeń, gdzie mogą lub muszą być inne rozwiązania powierzchniowe o innych wysokościach.


Wyklejając płytki na istniejących płytkach musimy wziąć pod uwagę, że wysokość pomieszczenia zmniejszy się nie tylko o grubość nowej płytki, lecz o wysokość kleju. Należy uwzględnić wysokość innych dodatkowych warstw opcjonalnie koniecznych, jak izolacja podpłytkowa w pomieszczeniach mokrych lub warstwa wylewki wyrównująca ewentualne zbyt duże nierówności na istniejącej okładzinie. Wykonując nową okładzinę ceramiczną na istniejącej można zastosować odpowiednie maty oddzielające, tworzące membranę odcinającą od istniejącej okładziny lub równocześnie wygłuszające odgłosy, uzyskując zwiększony komfort korzystania z nowej powierzchni okładziny.



Po zbadaniu i akceptacji istniejącej okładziny ceramicznej pod względem możliwości wyklejenia kolejnej warstwy płytek, istniejącą okładzinę należy gruntownie oczyścić i osuszyć. W zależności od przeznaczenia pomieszczenia, spodziewanych obciążeń mechanicznych czy wodnych, na oczyszczoną powierzchnię należy nanieść odpowiedni środek gruntujący lub zaprawę sczepną. Zastosowanie odpowiednich środków lub zapraw sczepnych zwiększa mechaniczną przyczepność klejów o podwyższonych parametrach, lub innych przewidzianych wcześniej warstw jak np. uszczelnienie podpłytkowe.

Zastosowanie nawet bardzo dobrych klejów cementowych na gładkich i niechłonnych, istniejących okładzinach bez odpowiedniego środka zwiększającego przyczepność mechaniczną kolejnych warstw lub bezpośrednio zaprawy klejowej, może skutkować zbyt słabym i nietrwałym połączeniem wyklejanych płytek. Wynika to z faktu, że kleje cementowe przewidziane są do podłoży wykazujących pewną chłonność i szorstkość. Stare okładziny ceramiczne są z reguły gładkie i niechłonne, co skutkuje słabszą siłą przylegania kleju do istniejącej okładziny. Poprzez zastosowanie odpowiedniego środka polepszającego przyczepność mechaniczną, wyklejanie płytek na istniejących płytkach jest pewniejsze i bardziej trwałe.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone