Szukaj w serwisie

Kategorie:

Temat na czasie | Nowości rynkowe | Wydarzenia | Rynek budowlany | Prawo | Finanse

Tutaj jesteś: Aktualności / Temat na czasie

Sprawdzanie jakości styropanu

kategoria: Temat na czasie
obrazek aktualności
Sprawdzanie jakości styropanu [rys.: PSPS]

Na co zwracać uwagę przy zakupie styropianu, żeby potem nie tracić pieniędzy na wysokie rachunki za ogrzewanie niewystarczająco ocieplonego budynku? Jak sprawdzić, czy styropian jest naprawdę takiej jakości jak napisano na opakowaniu?

Eksperci z Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) uspokajają, że wcale nie trzeba zagłębiać się w fachową literaturę ani od razu odwiedzać laboratorium badawczego. Test jakości można bardzo łatwo wykonać samemu. Wystarczy zważyć paczkę styropianu.

  • Bezpośrednie przełożenie na szereg właściwości styropianu ma jego gęstość czyli stosunek masy do objętości. Im gęściej upakowane są granulki polistyrenu, z których zbudowana jest płyta styropianu, tym wyższa waga płyty, a co za tym idzie – lepszy (czyli niższy) współczynnik przewodzenia ciepła i lepsza izolacyjność. Zdarza się, że niektórzy producenci zaniżają wsad surowca niezbędny do produkcji danej odmiany wyrobu, przez co granulki w tych wyrobach nie są tak upakowane jak być powinny. Aby przekonać się czy zakupiony przez nas wyrób nie jest efektem „oszczędności” nierzetelnego producenta, w pierwszej kolejności należy sprawdzić jego wagę – tłumaczy Kamil Kiejna, prezes Zarządu PSPS. 

Skuteczność takiego testu jakości jest bardzo wysoka. Z pewnością warto go zrobić, zanim zakupi się materiał termoizolacyjny, który ma na wiele lat decydować o komforcie przebywania w ocieplonym budynku oraz o kosztach jego ogrzewania.
 
Test jakości styropianu krok po kroku

  • Na etykiecie wyrobu należy sprawdzić, jaką objętość ma styropian w paczce. Najczęściej jest to 0,3m³.
  • Następnie trzeba zważyć paczkę, a jej wagę podzielić przez objętość.
  • Wynik tego prostego rachunku należy porównać z minimalną wagą danej odmiany styropianu.
  • Tabelę wskazującą minimalne wagi dla występujących na polskim rynku odmian styropianu można pobrać ze strony PSPS www.producencistyropianu.pl, z zakładki „Program Jakości”.    

Z opracowanej przez PSPS tabeli wynika na przykład, że jeden metr sześcienny odmiany styropianu odmiany EPS 70 040 powinien ważyć co najmniej 13,5 kilograma. Jeśli więc paczka takiego styropianu o objętości 0,3 m3 waży mniej niż 4,05 kilograma, zgodność zadeklarowanych przez producenta parametrów decydujących o cechach wyrobu może budzić wątpliwości.

Wartości minimalnych wag dla poszczególnych odmian obliczono na podstawie badań wykonanych w ramach Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu oraz wiedzy i doświadczenia specjalistów ze zrzeszonych w stowarzyszeniu firm.

  • Liczymy, że nasze wskazówki dotyczące prawidłowej wagi płyt styropianowych to pierwszy krok do stworzenia jednego wspólnego standardu, który powstanie w efekcie współpracy wszystkich zainteresowanych podmiotów z branży – zaznacza prezes PSPS.
powrót
Dodaj swój komentarz
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:
 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone