Szukaj w serwisie

Kategorie:

Kleje i zaprawy | Fugi | Farby, lakiery i bejce | Wylewki i podkłady podłogowe | Podkłady gruntujące | Hydroizolacje

Tutaj jesteś: Podłogi / Kleje i zaprawy

Szybkosprawne zaprawy

kategoria: Kleje i zaprawy
autor: opr. Redakcja, źródło: Atlas
Szybkosprawne zaprawy
Szybkosprawne zaprawy [fot.: Atlas]

Życie nieubłaganie nabiera tempa, a ludziom coraz trudniej o cierpliwość. Już nie wystarczy budować dobrze, trzeba jeszcze szybko i sprawnie. Rośnie więc zapotrzebowanie na szybkosprawne wyroby budowlane. Jakie są zalety i pułapki takiego przyspieszania prac?

Wyroby szybkosprawne (szybkoschnące, szybkowiążące) umożliwiają znaczne skrócenie czasu prac budowlanych, często z kilku tygodni do paru dni. Oczywiście, przy drobiazgowym przestrzeganiu reguł ich stosowania. Jak to wygląda w praktyce?

24 godziny z życia posadzki

Bywa, że prace podłogowe trzeba wykonać w ekspresowym tempie, by pomieszczenie, np. użyteczności publicznej, jak najszybciej oddać do eksploatacji. W takim przypadku trzeba zapomnieć o wylewkach wymagających kilkutygodniowego sezonowania, poprzedzającego wykonanie prac okładzinowych. Presja czasu lub warunków pogodowych skłaniają nierzadko do skracania przerw technologicznych i rozpoczynania prac okładzinowych, zanim podłoga w pełni wyschła. To droga do nieszczęścia. Nadmiar wilgotności resztkowej w podłożu (powyżej dopuszczalnych 3%) może spowodować odspojenie okładziny, zniszczenie posadzki.

Uwaga! Jeżeli w grę wchodzi okładzina paroszczelna lub podatna na wilgoć, trudno podać dokładny czas oczekiwania na rozpoczęcie prac. Trzeba zaczekać do całkowitego  wyschnięcia podkładu, sprawdzając jego wilgotność wilgotnościomierzem.

Wiążąca oferta dla płytek

Produkty szybkosprawne umożliwiają też szybsze wykonanie prac okładzinowych. Optymalne będzie tu użycie zestawu tego rodzaju wyrobów:  szybkoschnącej emulsji, szybkowiążącego kleju i szybkowiążącej fugi. 

Użycie szybkowiążącego kleju pozwala na wchodzenie i spoinowanie okładzin już po 4 godzinach. Dla porównania, na podłogi klejone standardową zaprawą można wejść najwcześniej po upływie doby.

Inną jego zaletą jest możliwość aplikowania przy trudniejszych warunkach pogodowych. Nie może być, wprawdzie, stosowany w temperaturach poniżej +5°C,  mimo to jego użycie pozwala skrócić cykle technologiczne i optymalnie wykorzystać warunki zewnętrzne panujące jesienią. Należy jednak pamiętać, że przy dopuszczalnej minimalnej temperaturze wiązanie kleju, czyli +5°C, czas utwardzania będzie dużo dłuższy niż w warunkach optymalnych (15-20°C).

Podobnie, duża wilgotność powietrza spowalnia proces odparowania wody zarobowej z kleju, a tym samym wydłuża proces jego wiązania Należy jednak pamiętać, że choć chodzenie po okładzinie jest możliwe, pełną wytrzymałość użytkową klej osiągnie dopiero po kilku dobach.

Szybkowiążące kleje do płytek mają w oznaczeniu normy PN-EN 12004, obok innych znaków, symbol „F” – oznaczający szybkosprawność zaprawy.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone