W jaki sposób usunąć starą farbę z drewnianych drzwi?
autor: źródło: Sadolin
Jeśli chcemy pokazać powierzchnię drewna, wcześniej malowanego farbami konieczne jest całkowite usunięcie poprzednich warstw farby, do gołego drewna. Służą do tego bądź specjalne narzędzia (opalarki) bądź odpowiednie preparaty chemiczne.
W przypadku usuwania farby opalarką, wylot opalarki należy trzymać w odległości 5-10 cm od powierzchni i poruszając ją ruchem wahadłowym podgrzewać starą powłokę farby, dopóki farba nie zacznie pęcznieć (pojawią się wtedy charakterystyczne "bąble"), wtedy należy farbę szybko usunąć szpachelką lub skrobakiem.
Najpewniejszą metodą usuwania starej farby jest jednak zastosowanie środków chemicznych. Przy pracy z takimi preparatami należy zachować szczególną ostrożność, są one często bardzo żrące - dla własnego bezpieczeństwa warto się wcześniej zaopatrzyć w gumowe rękawice i ewentualnie okulary ochronne.
Na starą farbę należy nałożyć grubą warstwę preparatu do usuwania farby i pozostaw go na około 15-20 minut. Po tym czasie należy sprawdzić czy powłoka została już zmiękczona - najlepiej poprzez próbę zeskrobania kawałka farby. Jeśli powłoka nie została zmiękczona to trzeba ją pozostawić na następne 5-10 minut.
Do usunięcia zmiękczonej preparatem farby używa się szpachelki lub skrobaka. Po zeskrobaniu drewno należy przemyć zgodnie z instrukcją producenta preparatu usuwającego farbę. Drewno należy potem pozostawić do wyschnięcia a następnie przeszlifować i odkurzyć.
Do wstępnego pokrycia (zagruntowania) i zabezpieczenia tak przygotowanego i oczyszczonego drewna polecamy impregnat Sadolin Base. Do ostatecznego pokrycia sugerujemy zaś Sadolin Lakier Zewnętrzny, nakładany po lekkim przeszlifowaniu i odpyleniu zagruntowanej powierzchni drewna.
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone