Szukaj w serwisie

Kategorie:

Farby do wnętrz | Farby elewacyjne | Sucha zabudowa | Tynki wewnętrzne | Tynki zewnętrzne | Systemy dociepleń | Hydroizolacje | Produkty do pielęgnacji i konserwacji | Kleje, zaprawy, fugi | Narzędzia i akcesoria | Fundamenty i piwnica | Klinkier | Uszczelnianie okien

Zabezpieczenie przed podciąganiem wody w piwnicy

Zabezpieczenie przed podciąganiem wody w piwnicy
Zabezpieczenie przed podciąganiem wody w piwnicy [fot.: Marma]

Planując budowę domu coraz częściej decydujemy się zagospodarować strefę piwnicy nieco mniej tradycyjnie. Sauna czy domowa sala fitness to tylko niektóre pomysły, na oryginalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni. To, czy zaaranżowane przez nas miejsce będzie prawidłowo spełniać swoją rolę, zależne jest od prawidłowo wykonanych zabezpieczeń przed wodą.

Innowacyjne i odważne projekty architektoniczne coraz częściej zawierają innowacyjne i niekonwencjonalne rozwiązania, po które chętnie sięgamy. Przykładem może być piwnica, która powoli przestaje się kojarzyć wyłącznie z wypchaną po brzegi graciarnią. Zanim jednak zagospodarujemy to pomieszczenie do celów użytkowych trzeba pamiętać o specyfice jej usytuowania i zadbać o odpowiednie zabezpieczenia przed wilgocią.

Skuteczna ochrona przed wilgocią

Choć jeszcze niedawno do wykonania izolacji fundamentów używano papy i lepiku, dziś najczęściej stosowanym materiałem są folie. Ze względu na właściwości hydroizolacje mówimy o foliach:
przeciwwilgociowych (lekkie) chroniące podziemne części budynków przed działaniem wody nie wywierającej ciśnienia hydrostatycznego,
przeciwwodne (średnie i ciężkie) chro­niące przed wodą wywierającą ciśnienie hydrostatyczne.

W przypadku pomieszczeń, które docelowo mają pełnić funkcje użytkowe, nawet jeśli wody gruntowe znajdują się poniżej fundamentów lepiej zastosować folie przeciwwodne. Dlatego, że wobec wahań wód gruntowych same zabezpieczenia przeciwwilgociowe często okazują się za słabe.
Jako dodatkowy materiał izolacyjny do zabezpieczenia fundamentów oraz ścian piwnic poleca się stosowanie foli kubełkowych, które w stosunku do foli płaskich są mocniejsze. Łatwo je rozpoznać po wytłoczeniach w kształcie prostopadłościanów albo ściętych stożków. Kubełkowa struktura umożliwia skuteczne odprowadzanie wody do systemu drenażowego oraz zachowanie optymalnej przestrzeni wentylacyjnej.

  • Folie kubełkowe takie jak IZOFLEX, wykonane są z twardego polietylenu (HDPE), dlatego mają wyższy stopień odporności na uszkodzenia mechaniczne wynikające z ruchów terenu bądź osiadania budynku. Co istotne są wytrzymałe na substancje, w tym kwasy nieorganiczne znajdujące się w glebie - mówi Krzysztof Patoka z firmy Marma Polskie Folie.

Wykonanie solidnej izolacji warto zaplanować w budowlanym budżecie. Nieskuteczna ochrona przed wodą i wilgocią przysporzy nam wielu dodatkowych problemów, co więcej - może sprawić, że wymarzona przez nas domowa sauna albo miejsce do gry w biliarda okaże się niemożliwe do użytkowania.

powrót
Autor komentarza:
Treść komentarza:
Kod:
Wpisz kod:
Akceptuję regulamin

Wasze komentarze:

Aktualnie brak komentarzy

Szukaj:

 
 

PROJEKT I WYKONANIE: www.themedia.pl  
GŁÓWNA / O NAS / REKLAMA / POLITYKA PRYWATNOŚCI / KONTAKT
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone