Zalety termoizolacji pianką PIR
Odpowiednia termoizolacja budynku to nie tylko gwarancja właściwego ocieplenia i ochrony przed czynnikami atmosferycznymi. To także oszczędność pieniędzy, komfort, wygoda, a w skrajnych przypadkach - nawet szansa na uratowanie życia. Jeszcze do niedawna, na polskich budowach niepodzielnie królowały styropian i wełna mineralna. Sytuacja zaczęła zmieniać się wraz ze wzrostem popularności poliuretanu. Poznaj zalety tego materiału i dowiedz się, dlaczego sztywna pianka PIR święci triumfy w termoizolacji domów na całym świecie.
Rewolucja w termoizolacji
Wspomniany styropian i wełna mineralna uchodzą za najpopularniejsze tworzywa do izolacji termicznej obiektów głównie ze względu na swoją cenę i łatwą dostępność. Niestety, jeśli chodzi o właściwości termoizolacyjne, gęstość, współczynnik przewodzenia ciepła i wiele innych parametrów, tworzywa te wyraźnie przegrywają z rozwiązaniem, jakim są płyty poliuretanowe. Płyty izolacyjne PIR, które w Polsce występują pod wieloma nazwami, np. Thermano, Izolite, Recticel Eurothane czy Izopir, stanowią coraz częściej wybierane rozwiązanie, dlatego postanowiliśmy przyjrzeć się nieco bliżej parametrom tego rodzaju termoizolacji.
A te wskazują na prawdziwą rewolucję na rynku ociepleń termicznych. Przede wszystkim, płyty PIR doskonale nadają się zarówno do izolacji ścian, posadzek, tarasów, dachów płaskich i spadzistych i to zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i gospodarczych czy przemysłowych. W odróżnieniu od styropianu czy wełny mineralnej sztywna pianka poliuretanowa ma większą gęstość, dzięki czemu zastosowanie warstwy grubości 120 mm z powodzeniem zastępuje styropian EPS grubości 190 mm czy 200 mm wełny mineralnej.
Sztywna pianka PIR, a pianka natryskowa
Warto zwrócić uwagę na fakt, że ocieplenie pianką poliuretanową nie jest nowatorskim rozwiązaniem na polskich budowach, choć do tej pory popularnością cieszyła się głównie pianka natryskowa PUR. Jak się okazuje, sztywna pianka Thermano, Izopir, Bauder czy termPIR to produkty, które pod wieloma względami dystansują piankę PUR. Przede wszystkim, płyty izolacyjne to wyższa gęstość (w przypadku pianki PUR ok. 7 kg/m3, pianka PIR - 30 kg/m3). Oznacza to, że 12 cm sztywnej pianki odpowiada 20 cm pianki natryskowej PUR. Naturalną konsekwencją jest więc lepsza termoizolacja. Płyty poliuretanowe mają współczynnik przewodzenia ciepła na poziomie 0,025-0,022 [W/(mK)], podczas gdy tradycyjna pianka natryskowa wykazuje przewodność cieplną na poziomie 0,040-0,035 [W/(mK)].
Reasumując - poliuretan poliuretanowi nie równy. Nie warto płacić na natrysk poliuretanem i uzyskać parametry na poziomie cztery tańszego styropianu. Jeśli jednak chcemy mieć pewność - że wybraliśmy najlepiej - spójrzmy na parametry i współczynniki, poparte badaniami naukowymi - i wybierzmy najlepsze obecnie rozwiązanie - sztywne płyty z pianki PIR.
Ofertę sztywnej pianki poliuretanowej znajdziesz na https://www.steelprofil.eu/oferta/plyty-izolacyjne-poliuretan-poliizocyjanurat-pir/.
Wasze komentarze:
Aktualnie brak komentarzy
Copyright © 2010 by www.chemia-budowlana.pl Wszelkie prawa zastrzeżone